"Gönülden Destek Projesi"
19 Mart 2018

"Gönülden Destek Projesi"

 

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Merkezi sorumlusu Dr. Hüseyin Nail PENÇE, "Gönülden Destek Projesi" ile hemodiyaliz hastalarının tedavisi sırasında sık sık karşılaştıkları kramp ve hipotansiyon gibi komplikasyonları en aza indirmek için hastalara yönelik, çeşitli sanatsal etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

gonulden_destek_projesi_h71257_da8d6.jpg

Hastaların proje olmadan önceki süreçlerde hemodiyaliz tedavisine sıkılarak geldiğini belirten Pençe, "Hastalarımızın bu eğitimler sonrasında tedaviye daha istekli geldiklerini gördük. Ayrıca diyaliz tedavisi sırasında daha az komplikasyon görülmeye başlandı. Hastalarımız birbiriyle daha iyi ilişkiler kurmaya başladı." dedi.

Diyaliz tedavisine artık daha istekli gelmeye başladığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

"Önceden diyalize gelirken çok sıkılarak, stres yaparak geliyordum çünkü 4 saat diyalize girdiğimde ağrı sızı falan oluyordu. Şimdi daha istekli geliyorum. Burada bizlerle ilgilenen insanların olduğunu ve sanatsal faaliyet ürettiğimizi bilmek çok güzel. Hastayken bile bir şeylere katkıda bulunmak eğlenceli oluyor. Sanat ile uğraşırken aldığımız 4 saatlik diyaliz tedavisinden kaynaklanan ağrılar bizden uzaklaşıyor. Onu hissetmiyorum. Bir kenarda unutulmuş kronik hastalar değil de gerçekten bizim için yapılan bir proje olduğunu bilmek moralimizi en üst seviyeye çıkarıyor."

Çankaya Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Namık Kemal Yıldız da çok sayıda devlet kurumuyla olduğu gibi Ankara Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi ile de çalıştıklarını aktardı.

Yıldız, diyaliz hastalarından eğitim sonrası olumlu geri dönüşler aldıklarına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Bu projenin 2016 yılında başlayıp biteceğini düşünmüştük ama görülen fayda üzerine halen devam etmektedir çünkü geçen yıl kapanış toplantısında bir hastamızın söylediği bir cümle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı ortaya koydu. 'Bizi ailelerimiz bile hastayız iş yapamayız gözüyle bakarken burada bir şeyler üretebilmeyi öğrendik.' sözleri bizim için önemli."