Dünya Çocuk Günü nedir?
14 Ekim 2021

Dünya Çocuk Günü, 1925 yılında gerçekleştirilen Dünya Konferansının ardından gündeme gelmiştir. Her ülkede farklı zamanlarda kutlanan Dünya Çocuk Günü Türkiye'de 1 Ekim'de kutlanıyor. Uluslararası Çocuk Günü Fikri, 1925 yılında Cenevre'de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı'ndan ortaya çıkmıştır. 54 ülkenin katılımı ile gerçekleşen konferansta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü'ne dair merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar... 
 
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ NEDİR? 
Dünya Çocuk Günü 1925 yılında Dünya Konferansının ardından gündeme gelmiş, Uluslararası Çocuk Günü'dür. Her ülkede farklı zamanlarda kutlanan Dünya Çocuk Günü Türkiye'de 1 Ekim'de kutlanıyor.
 

 
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı'ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.
 
Dünya üzerinde birçok çocuk ya savaş ortasında ya da açlık sınırında yaşamını sürdürmektedir. Bu koşulları ortadan kaldırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak amacıyla hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 191 ülke tarafından kabul edilmiştir.