Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) tahminlerine göre, yaşamının ilk altı ayında yalnız anne sütü ile beslenememe nedeniyle her yıl 1.3 milyon çocuk yaşamını yitiriyor.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Yenidoğan Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, yaptığı açıklamada, 1992 yılından bu yana Ağustos ayının ilk haftasının "Dünya Emzirme Haftası" olarak kutlandığını söyledi.

"Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölümlerin, anne sütü ile beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla" olduğunu belirten Tuncer, "UNICEF tahminlerine göre, yaşamının ilk altı ayında yalnız anne sütü ile beslenememe nedeniyle her yıl 1.3 milyon çocuk ölüyor" dedi.

Tuncer, anne sütünün bebekte hastalığa yol açabilecek mikropları içermediğini vurgulayarak, "Bebeği zatürre, bronşit, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi enfeksiyon hastalıklarından korur, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir, aşıların etkenliğini artırır" diye konuştu.

Anne sütünün, her zaman taze ve içilmeye hazır "bedava" bir besin  olduğunu, mamalarda olduğu gibi hazırlama, koruma, taşıma gibi süreçlerinin olmadığını vurgulayan Tuncer, şunları kaydetti:
"Bebeğe her yerde kolaylıkla verilebilir. Her zaman uygun sıcaklık olan beden ısısındadır. Bebek için ideal birleşime sahiptir, bebeğin tüm ihtiyaçlarına göre ayarlanmıştır.

İçerdiği enzimler sindirimi kolaylaştırır, karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık az görülür. Pişik ve benzeri birçok cilt sorunları az görülür. Anne sütü bebek için doğal bir ağrı kesici ve sakinleştiricidir. Anne sütü emen bebeklerin beyin gelişimi daha sağlıklı ve zeki oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır."

"BAZI KANSERLERE DAHA AZ YAKALANDIKLARI SAPTANMIŞTIR"

Tuncer, anne sütü ile beslenmenin yalnız çocuklukta değil, ileri dönemlerde de yararlı olduğunu belirterek, "Anne sütü ile beslenen çocukların ileride daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli oldukları, hatta bazı kanserlere daha da az yakalandıkları
 saptanmıştır" dedi.

 Anne sütü ile beslenen çocuklarda "aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıkların" daha az görüldüğünü ifade eden Tuncer, anne sütünün, annenin sağlığı açısından da önemli olduğunu bildirdi.

Tuncer, emziren annelerde doğum sonrası kanamaların az görüldüğünü, rahmin hızla küçüldüğünü, meme, yumurtalık ve rahim kanserlerinin görülme sıklığının düşük olduğunu, kemik erimesi (osteoporoz) tehlikesinin azaldığını ve ruh sağlığı açısından destekleyici olduğunu söyledi.

"BEBEĞE, AĞIZ SÜTÜ MUTLAKA VERİLMELİ"

Doğumdan hemen sonra bebeğe "doğumun ardından anneden gelen sarımsı renkteki ilk süt olan ağız sütü"nün mutlaka verilmesi gerektiğini vurgulayan Tuncer, "Bu sütün miktarı azsa da içeriği bebeğin gereksinimi olan her şeydir" dedi.
Tuncer, bebeğe, şekerli su, mama, inek sütü ya da başka bir besin maddesinin verilmesinin uygun olmadığını belirterek, bu tür besinlerin, bebekte doygunluk hissi yarattığını, bebeğin emme isteğini ve gücünü azalttığını, anne sütünün gelmesini engellediğini anlattı.

Doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde, bebeğin, annenin memesine konularak emmesinin sağlanması gerektiğini ifade eden Tuncer, "Annenin sütünün bol olması için bu yarım saatlik süre çok önemlidir. Bu sürenin geçirilmesi emzirmenin yetersiz olmasına yol açmaktadır" diye konuştu.

Tuncer, bebeğin belirli zaman aralıklarıyla değil, istedikçe ve istediği süre emzirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Emzirme sırasında en fazla uyarıyı emzirilen meme aldığından, her emzirmede bir meme emzirilerek tamamen boşaltılmalıdır. Bunun bir nedeni de bir memeden gelen sütün emzirmenin başında ve sonunda farklı olmasıdır; emzirmenin sonuna doğru gelen süt daha yağlı olduğundan bebekte daha iyi doygunluk hissi olur.

Bir meme boşalmadan, diğer memenin emzirilmemesi; hem iki memenin de tam olarak boşalmamasına ve buna bağlı olarak süt yapımının azalmasına ve daha ’sulu’ süt alan bebeğin doymamasına neden olur.

Bebekler emmeye başladıktan sonra 5 dakika içinde o memeden alabilecekleri sütün çoğunu alırlar. 15-20 dakika kadar emzirildikten sonra bebekler annenin göğsü üzerine yatırılmalı ve emme sırasında yuttukları hava çıkarılmalıdır. Aksi takdirde midede biriken bu hava kusmaya veya karın ağrısına neden olabilir."

"İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ VERİLMELİ"

Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesinin uygun olduğunu Tuncer, bu süre içinde vitamin dışında su dahil ek hiçbir şey verilmemesi gerektiğini söyledi. Tuncer, bebeğin doymadığı gerekçesiyle mamaya başlanmasının doğru olmadığını da belirterek, "Mutlaka doktora danışılmalı. Bebeğe ilk 6 ay içinde ek besinlere başlanması, başta ishal gibi enfeksiyon hastalıklarının daha sık ve ağır geçirilmesine neden olmaktadır" dedi.

İlk 6 ay dolduktan sonra ek besinlere başlanması ve 2 yaşına kadar bebeğin bu şekilde beslenmesi gerektiğini ifade eden Tuncer, sorumluluk altında olan annenin eşi tarafından psikolojik olarak desteklenmesinin de annenin sağlığı açısında çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.