10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
07 Ekim 2022

DEĞİŞEN DÜNYADA GENÇLER VE RUH SAĞLIĞI 

10 Ekim günü, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmektedir. Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu tema çerçevesinde yeni neslin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmayı, uzun vadeli çalışmalarımızda ise gençlerin dayanıklılığını arttırmayı ve önlenebilir ruhsal hastalıkları önlemeyi hedeflemekteyiz. 

Gençlik dönemi, bireyin yetişkin rolüne hazırlandığı, kimliğini oluşturmaya başladığı çok önemli bir dönem olmakla birlikte, önemli ruhsal hastalıkların ortaya çıkma riskini de barındıran bir dönemdir. Günümüz gençleri daha önceki dönemlerden daha farklı ve daha hızlı değişimlerin olduğu bir dönemde yaşamakta, yoğun olarak teknolojik gelişmelere maruz kalmaktadır. Bu hızlı değişim ve gelişmeler, onların hayatında olumlu olduğu kadar, doğru olarak desteklenmediğinde olumsuz bir takım etkilere de sebep olabilmektedir. Gençlerin birçoğu teknolojinin sunduğu sanal ilişkilerle bağ kurmaya çalışırken, sosyal etkileşimin azlığı onları yalnız hissettirmektedir. Ruh sağlığını güçlendirecek ya da psikososyal destek alabilecekleri doğru kaynakları da bilememektedir. Bu nedenle onların doğru yönlendirilmeleri ve psikososyal yönden aradıkları destekleri nereden bulacakları konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. 

Gençler ve ruh sağlığına dikkat çekmek üzere 10 Ekim’de Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bakanlıklarımız ve Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği, Psikodrama Dernekleri Federasyonu, Dr. Abdulkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü ve Ankara Psikodrama Derneğinin de işbirliği ile 81 ilimizde gençlik merkezleri, kütüphaneler, üniversiteler, okullar ve sağlık merkezlerimizde eş zamanlı bir farkındalık çalışması yürütülecektir. Bu çalışmada gençlere yönelik “Psikolojik Dayanıklılık” seminerleri, ailelere yönelik “Ergeni Anlayan Anne Baba” seminerleri, ruh sağlığını güçlendirmeyi amaçlayan seminerler ve psikodrama etkinlikleri düzenlenecektir. 

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesinde saat 10:00’da eş zamanlı tüm etkinliklerin başlangıcı yapılacaktır. Sabah başlayacak etkinlikler kapsamında gençlere yönelik seminer ve drama çalışmaları, ailelere yönelik ergenliği anlamak konusunda seminer ve nefes egzersizi uygulamaları yapılacaktır. Gençlerimizi ve tüm halkımızı bulundukları ildeki etkinliklerimize katılmaya ve destek vermeye davet ediyoruz. 

Gençler geleceğimizin teminatıdır ve geleceğimiz gençlerin sağlıklı, mutlu ve üretken olmalarına bağlıdır. Onların ruhsal yönden güçlendirilmesi, dayanıklılıklarının artırılması için toplumun her bir üyesi ve tüm kurumlarının çalışması önemlidir. Bu farkındalık çalışmasında emekleri için sağlık personelimize, bakanlıklarımıza ve derneklerimize çok teşekkür ediyoruz. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlu olsun.